WSPIERAMY

EKO
NGO

CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

  • Kopernik TV
  • CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

Święto Niepodległości w Bartoszycach

Powiat bartoszycki
Na Placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach 11 listopada uroczyście upamiętniono wydarzenia sprzed 103 lat. Nie zabrakło uroczystego apelu, salwy honorowej i atrakcji w postaci wozów bojowych.

Obchody Święta Niepodległości to ważna, polska tradycja. Tego dnia spotykamy się, by wspólnie wspominać przełomowe wydarzenia w historii naszego kraju i podziękować symbolicznie tym, którzy oddali za jego suwerenność zdrowie i życie. Na Plac Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach przybyło wielu mieszkańców wraz ze swymi pociechami, chcąc przekazać im ważną lekcję historii. „Chciałabym pokazać dzieciom, warto przyjść, warto zobaczyć” – mówi pani Jolanta. „To jest piękne święto, nasze, polskie typowo i trzeba dawać jakiś przykład następnym pokoleniom, żeby po prostu w tym były i wiedziały, o co chodzi, co to jest, dlaczego to się wydarzyło. Cieszmy się, że żyjemy w wolnym kraju” – dodaje pan Mieszko.

Przy pomniku Orła Białego spotkali się przedstawiciele lokalnych władz, jednostek wojskowych oraz mieszkańcy, dzieci i młodzież reprezentujące poszczególne szkoły z powiatu bartoszyckiego. „Wartości sprzed 103 lat, o które walczyliśmy, są dalej aktualne, czyli wartości takie, jak Ojczyzna, wolność, wojsko. Myślę, ze udowodniło to tutaj społeczeństwo, które przybyło na tę uroczystość. Klasy szkolne, które poszły do defilady, naprawdę, coś fantastycznego i miło było na to popatrzeć” – mówi płk Krzysztof Knut, zastępca dowódcy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Jak wielokrotnie podkreślają przedstawiciele lokalnych władz, ważnym odbiorcą tego typu wydarzeń jest młodzież, która w przyszłości ma kultywować niepodległościowe tradycje. „Myślę, że szczególnie do młodzieży musi ten przekaz pójść od nas, starszych, bo dzisiaj w szkole w różnym stopniu o tym się mówi, a myślę, że troszkę za mało i ten patriotyzm jest na bardzo różny język przekładany. Staramy się na różnego rodzaju konferencjach, przynajmniej w naszym powiecie właśnie szczególnie jakby dopełniać, czy uzupełniać historię szkolną” – podkreśla Jan Zbigniew Nadolny, starosta bartoszycki.

Pod pomnikiem Orła Białego złożone zostały okolicznościowe wieńce i znicze. Po zakończeniu uroczystości chętni mieszkańcy mogli porozmawiać z żołnierzami oraz zasiąść za sterami pojazdów wojskowych.