WSPIERAMY

EKO
NGO

CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

  • Kopernik TV
  • CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

Gietrzwałd na ludową nutę

IZBA ROLNICZA
Za nami już III edycja Festiwalu Kultur Warmia, Mazury, Powiśle.

W tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Warmia, Mazury, Powiśle wzięło udział aż 25 kapel ludowych i biesiadnych. To cieszące się ogromnym zainteresowaniem wydarzenie w Gietrzwałdzie zorganizowane zostało przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą wspólnie z Gminą Gietrzwałd, Stowarzyszeniem „Piękny Most” z Sząbruka oraz Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia”.

Idea, która przyświeca organizatorom, to kultywowanie ludowych tradycji i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego regionu. „Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza nie tylko dba o interesy rolników, tych stricte, ale też o tak zwane dziedzictwo kulturowe i o naszą wiarę, o to trzeba tak razem ze sobą połączyć. I to jest ten dzień, kiedy możemy się spotkać, te zespoły ludowe mogą wystąpić, pokazać, co reprezentują i też pokazać, co robią na tych wsiach oprócz tego, że pracują w polu ciężko” – mówi Marek Kuźniewski, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Wszystkie zespoły ludowe prezentujące się na scenie w Gietrzwałdzie z ogromną dbałością podchodzą do tradycji. Stroje ludowe, ale również gwara – to niezwykła wartość  kultywowana w regionie. W swoim repertuarze mają utwory z różnych części Polski, ale przede wszystkim czerpią z tradycji Warmii i Mazur.

Serca gietrzwałdzkiej publiczności, ale również jury konkursowego podpisał zespół Węgojska Strużka z Węgoja, w którego repertuarze brzmi warmińska gwara, ale również biały śpiew.

Festiwal to nie tylko zmagania kapel ludowych i biesiadnych, ale również jarmark tradycyjnych wyrobów – rękodzieła i żywności. Były swojskie wędliny, miody, było też eko i wege.

Muzyka i kuchnia to elementy dziedzictwa kulturowego nieodłącznie związane z tradycją wsi. Na Warmii, Mazurach i Powiślu stanowią niezwykłe bogactwo, które jest wizytówką regionu.