WSPIERAMY

EKO
NGO

CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

  • Kopernik TV
  • CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

Dożynki w Brzydowie

GMINA OSTRÓDA
Dożynki Gminne 2021 gmina Ostróda obchodziła w Brzydowie.

W 2021 roku Dożynki Gminne gminy Ostróda zorganizowano w Brzydowie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, podczas której dziękowano za tegoroczne plony, a także poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe. Następnie barwny korowód przemaszerował na plac za szkołą, gdzie uroczystego otwarcia dożynek dokonał wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas. „Czas nie jest łatwy dla rolników, nikt tego tu nie ukrywa, ja również tego nie ukrywam, ale uważam, że wszyscy ludzie na obojętnie jakim szczeblu władzy powinni zrobić wszystko, żeby tą biedą przysłowiową się podzielić, te skutku jak najbardziej złagodzić” – podkreślał podczas otwarcia. Zgodnie z tradycją, starości dożynkowi złożyli na ręce wójta bochen chleba. Funkcję starostów pełnili Izabela Cichewicz oraz Wojciech Nogalski.

Udział w dożynkach wzięli także parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych oraz wojewódzkich władz. „Gałąź, która zawsze będzie nam bardzo mocno równoważyła dochód regionalny. Samorząd województwa nie ma obszaru. To każda gmina wytwarza ten chleb, później on jest liczony w powiecie, a na koniec trafia do regionu” – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Obecny na uroczystościach poseł ziemi ostródzkiej Zbigniew Babalski odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu dziękował rolnikom za ich pracę.

Podczas dożynek gminnych nagrodzono producentów i hodowców. Otrzymali oni odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz wyróżnienia wójta gminy Ostróda. Mieszkańcy gminy, którzy tłumnie przybyli na dożynki, mogli korzystać z wielu atrakcji i konkurencji sprawnościowych, a także próbować smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć także konkursu na najpiękniejszy wieniec. Jury pierwsze miejsce przyznało wieńcowi przygotowanemu przez sołectwo Szyldak. Drugie miejsce zajął wieniec z sołectwa Lubajny, a trzecie ex aequo Brzydowo i Naprom.