WSPIERAMY

EKO
NGO

CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

  • Kopernik TV
  • CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

Wodna inwestycja w Miłomłynie

MIASTO I GMINA MIŁOMŁYN
To jedna z najważniejszych inwestycji w gminie Miłomłyn. Oddano tam do użytku zmodernizowaną stację uzdatniania wody.

Mieszkańcy Miłomłyna mają teraz wodę najwyższej jakości. Została tam oddana do użytku nowa stacja uzdatniania wody. To bardzo ważna inwestycja, bo istniejąca wcześniej stacja nie zawsze spełniała swoją rolę. „Jak się pompa zepsuła, to wtedy trzeba było wyłączyć wodę i mieszkańcy jej nie mieli. Teraz jak się pompa zepsuje, to z tych zbiorników jest dopompowywana dla mieszkańców” - mówi Stanisław Siwkowski, burmistrz miasta i gminy Miłomłyn.

Nowe zbiorniki rezerwowe wody, kanały technologiczne, węzły pomp i nowoczesna infrastruktura zewnętrzna to zupełnie nowa jakość i bezpieczeństwo w dostawie wody. „Poprzednio woda dostarczana była jednoetapowo. W tej chwili mamy to zrobione w ten sposób, że wyciągamy wodę ze studni głębinowych, dostarczamy ją do zbiornika retencyjnego i następnie z tego zbiornika retencyjnego są pompy podnoszące ciśnienie i zestaw hydroforowy i one utrzymują stałe ciśnienie w sieci” - wyjaśnia Cezary Pec, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Miłomłynie. W drugim etapie inwestycja objęła również wymianę filtrów, przebudowę węzłów oraz remont studni głębinowych. „Stacja jest w pełni zautomatyzowana. Nie musimy pamiętać o tym, że trzeba płukać filtry. Po prostu jest to wszystko zaprogramowane komputerowo” - mówi Cezary Pec.

Dzięki zmodernizowanej stacji dobrej jakości woda trafi do mieszkańców Miłomłyna oraz pobliskiej miejscowości Kamieńczyk. „Woda jest bardzo dobra i wystarcza na bieżące potrzeby oraz na potrzeby już przyszłego uzdrowiska i przyszłego zakładu lecznictwa. Neuphoria buduje Centrum Badań Naukowych nad epilepsją, padaczką i też to jest brane pod uwagę, żeby tu było więcej wody” - zapewnia burmistrz Stanisław Siwkowski.

Przebudowa stacji uzdatniania wody w Miłomłynie kosztowała ponad 1,78 mln złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło ponad 1 mln złotych.