Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

  • Kopernik TV
  • CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE W DOBRYM MIEŚCIE

III Gala Rzemiosła Warmii i Mazur

IZBA RZEMIOSŁA
To okazja do spotkana i wręczenia wyjątkowych wyróżnień. Za nami III Gala Rzemiosła Warmii i Mazur.

Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości już po raz trzeci zorganizowała „Galę Rzemiosła Warmii i Mazur”. Wydarzenie rozpoczęło uroczyste wprowadzenie na salę sztandarów cechów rzemieślniczych i odśpiewanie hymnu państwowego. „Wymiana doświadczeń i po prostu rozmowa o biznesie, o sytuacji, o różnych czasach. Rozmowy są przeróżne, ale wzmocnienie środowiska jest podstawą” – mówi Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. „Dzisiaj rzemiosło przygotowuje się do wielkiej ofensywy. Jesteśmy w trakcie przygotowania nowej strategii na lata 2025-2029. Chcemy, ażeby sukcesja, która jest największym problemem w firmach rodzinnych, została przez nas dobrze zrealizowana. Powołujemy młodzież do współpracy” – podkreśla prof. Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

W wydarzeniu udział wzięło około dwustu osób. Zaproszono rzemieślników z Warmii i Mazur, parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli władz regionu. „To są wirtuozi. To nie tylko dłuto, nie tylko narzędzie ręcznie, ale dzisiaj mówimy o rzemiośle przemysłowym, o wytwórczości. Tam, gdzie człowiek musi troszeczkę swojej duszy włożyć, musi wgrać program odpowiedni. Dzisiaj jest takie rzemiosło” – mówi wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.

III Gala Rzemiosła Warmii i Mazur to także okazja do uhonorowania zasłużonych rzemieślników. Przyznano m. in. honorowe odznaki za zasługi dla rzemiosła. „Oczywiście bym podziękowała moim zarządzającym, czyli starszemu cechu i całemu zarządowi, dlatego że oni zawsze we mnie wierzyli, czasem chyba nawet bardziej niż ja sama, więc to jest fajne, że ktoś wierzy. I oczywiście Warmińsko-Mazurskiej Izbie, bo z nimi się świetnie współpracuje” – mówi wyróżniona tym odznaczeniem Barbara Brzostek, dyrektorka Cechu Rzemiosł Różnych w Mrągowie. „Nikt mnie wcześniej nie przygotował na to, że zostanę doceniona, więc dla mnie to jest miłe zaskoczenie. Mogę jedynie dodać tyle, że mój warsztat w Szczytnie jest najstarszym zakładem mechanicznym, samochodowym” – dodaje Bożenna Myślak, właścicielka warsztatu samochodowego w Szczytnie. Podziękowania i wyróżnienia trafiły również do pracowników Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz do sponsorów, którzy po raz kolejny wsparli organizację uroczystości.

Kulminacyjnym i niezwykle podniosłym momentem podczas gali było wręczenie Szabli Kilińskiego – najwyższego honorowego odznaczenia rzemieślniczego przyznawanego za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego. Szable trafiły do Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Działdowie, Piotra Kwiatkowskiego – właściciela zakładu fryzjerskiego w Elblągu, oraz Stanisława Ruszczyka – mechanika z Kętrzyna.